Atypická řešení

Alternativou se může stát také typ patrových postelí, u kterých není horní postel přímo nad dolním lůžkem, ale jsou k sobě například v úhlu 90 °. Takové řešení uspoří prostor a hodí se například do rohu místnosti. Dochází zde jenom částečnému překrytí lůžek, které je obvykle v oblasti nohou. Popsané řešení šetří místo, protože horní postel nemusí být umístěná tak vysoko. Stává se díky tomu dostupnější, ale i tak může ušetřit dost místa. Kromě spodního lůžka se pod ni vejde třeba psací stůl nebo případně hrací kout.

Jinou velmi účelnou alternativou je postel na kolečkách. Je možné ji vysouvat pouze na noc. I u tohoto řešení nemusí být horní lůžko příliš vysoko.

Existují i dětské patrové postele s přistýlkou. Příležitostně se na těchto postelích vyrobených obvykle z dřevěného masivu vyspí i tři děti. Nachází se v nich horní a spodní lůžko, které v sobě skrývá šuplík s přistýlkou. Jestliže je to nutné, vytáhne se šuplík s přistýlkou ven a kapacita se rozšíří o dalšího nocležníka.

Trochu netradičním řešením je i vestavná postel s ocelovou konstrukcí a ukotvením v nosné zdi pomocí hmoždinek. Takové řešení je rovněž velice účelné, protože prostor zabírají jedině schůdky či žebřík, prostor pod postelí lze plně využít pro nejrůznější účely. Tyto typy patrových postelí se dají sestavit velice variabilně. Důležité je ovšem provést správné ukotvení postele do nosných stěn, aby nedošlo ke kyvu a postel měla dostatečnou tuhost.