Typy dětských patrových postelí

Kovové postele

Na trhu seženete kovové dětské patrové postele. Jejich kovové konstrukce se skládají z tenkostěnných trubek a tyčí, které se svařily v určitých místech. Povrchová úprava kovových konstrukcí postelí je obvykle provedena v šedé nebo také stříbrné barvě. Z kovu je následně vyroben i žebřík na lezení. Poměrně častým nešvarem kovových postelí je vrzání při pohybu po žebříku. Důležité je proto správné sešroubování kovové konstrukce. Na druhou stranu ocelové konstrukce postelí mají vysokou nosnost a pevnost.

Dřevotřískové postele

Dalším typem postelí jsou dřevotřískové konstrukce. V těchto případech se většinou montuje jeden dřevotřískový díl ke druhému pomocí vrutů. Železo se tedy v tomto případě zavrtává do dřevotřísky. Jde o velmi levné a rychlé spojování materiálu. V mnoha případech ale jde o jednorázové spojování. Patrová postel je velmi namáhaná pohybem. Proto se často podaří šrouby dotáhnout jenom jednou nebo dvakrát. Pokud se o to budete pokoušet ještě opakovaně znovu, už se vám nepodaří. Konstrukce bude nepříjemně rozviklaná, postel bude vrzat. Spoj bude vymletý a nebude už možné vruty nijak dotáhnout. Toto riziko hrozí především u dřevotřískových patrových dětských postelí, protože se vymelou z materiálu dřevěné piliny a není se čeho zachytit.

Dřevěné postele

Dřevěné postele spojované vruty přímo do dřeva znamenají také podobné riziko jako dětské postele dřevotřískové s těmito spoji. Výhodou je, že se dřevo sice tak rychle nevymele jako dřevotřískový materiál, ale i tak tento spoj bohužel snižuje celkovou kvalitu výrobku. Když se ale jedná o dřevěnou postel, u které je jako spoj použitý čep, jde o mnohem trvanlivější řešení. Vrut ve dřevě v takovém případě není zatěžován naplno, není zde nosným spojem. Proto není tak namáhán a jeho trvanlivost je zde mnohem vyšší. Ovšem dřevěné postele, u nichž se díly spojují pomocí čepů, se obvykle dodávají rozložené. Často je sestavuje přímo dodavatel.  Nejideálnějším způsobem spojování u dřevěné dětské postele z masivu je ovšem provedení kov do kovu, třeba v podobě metrického šroubu a válečku. V tomto případě je možné spoj bez problémů dotahovat podle aktuální potřeby nebo postel úplně rozebrat. Varianty postelí z masivu mohou být vyrobené z buku, borovice, smrku, a to buď v přírodní barvě, nebo také mořené do jiných odstínů. Zde na výběr široká škála podle vašeho vkusu, od bílé až po olši či případně jiné barvy. Samozřejmostí jsou oblé hrany, aby se děti nemohly při svém dovádění v posteli zranit o kolmé hrany a nedostatečně ošetřený povrch dřeva. Hitem jsou patrové postele, které kromě schůdků či žebříku do patra mají tak například skluzavku nebo jiné herní prvky. Vyrábějí se i v dřevěném provedení.

Postele z lamina

Další skupinou dětských patrových postelí jsou palandy z lamina. Oproti dřevěným postelím z masivu za ně zaplatíte výrazně nižší cenu.  Mají také mnohem větší barevné možnosti zpracování. Například můžete sáhnout po odstínech v provedení bílá, bříza, javor, nebo buk. Celý dětský pokoj ale lze vyřešit jednotným barevným designem v určitém stylu. Patrová postel z lamina může mít podobu třeba hradu či zámku se dvěma lůžky a být ještě mnohem barevnější. Podporuje tak hravost a kreativitu dětí. Například si děti mohou samy vybrat barvu postele, protože je opravdu široká škála dostupných barev.

Rozebírací postele

Jednou z možností se stávají také rozebírací palandy. Využijete je v případě, že dětská patrová postel je u vás doma jenom dočasným řešením, které se následně změní v samostatné pokoje a nutnost spát v patře úplně odpadne. Jde o postele navrstvené na sebe. Rozebírací palandy jsou velice podobné konstrukce. Princip jejich využití tkví v tom, že se staví na sebe a mezi nimi je vložen nástavec. Obvykle se vyrábí z masivního a kvalitního dřeva jako je smrk či borovice. I když cena dvou takovýchto postelí obvykle bývá vyšší, než jakou byste zaplatili za jednu dětskou patrovou postel, nakonec ušetříte za nákup dvou samostatných postelí. Investice se vám proto vyplatí. Palandu slouženou ze dvou postelí a nástavce jednoduše rozeberete a vytvoříte z ní dvě samostatné postele na spaní.

Postele s úložnými prostorami  

Výhodné jsou také dětské patrové postele s úložným prostorem. Některé palandy mají pod spodní postelí objemná zasunovací šuplata. Tyto prostory mohou být řešeny buď jako jediné velké šuple, nebo se také dají rozdělit na příčky, takže mohou sloužit k ukládání hraček, knih nebo prádla podle potřeby. Vyrábějí se z masivu, a to borovice, buku, tento materiál je zdravotně nezávadný a dodává se v přírodní barvě, případně se moří do žádaného odstínu. Použité laky a mořidla jsou také zdravotně nezávadné.

Vyvýšené postele

Jedním z řešení je i patrová postel bez spodního lůžka, ovšem s různě řešenými úložnými prostorami, například s kombinací šuplete, skříňky a police. Jde vlastně o multifunkční dětské vyvýšené postele, které slouží zároveň jako prostor pro ukládání hraček, prádla, hrací kout, případně může být dole umístěný i psací stůl. Nejsou ovšem klasickou patrovou dětskou postelí, spací plocha je pouze o něco vyvýšena než odpovídá klasické dětské posteli. Vyvýšené postele mohou být vyrobené buď z dřevěného masivu, nebo také z lamina. V jejich výbavě například často nechybí skluzavka. Multifunkční vyvýšené postele jsou v současnosti velice žádaným zbožím.